Sort by

paatrick has logged 192 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Derrida

Derrida

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
30
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
TP Film

TP Film

×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
Read prior review Edit this entry  
10
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clerks

Clerks

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paul Simon - Graceland: The African Concert

Paul Simon - Graceland: The African Concert

1987
×
Read the review Edit this entry  
14
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
12
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
3 Women

3 Women

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
The Beat Generation

The Beat Generation

1959
×
Read the review Edit this entry  
25
Rabbit, Run

Rabbit, Run

1970
×
Read the review Edit this entry  
24
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Edit this entry  
11
Altman

Altman

2014
×
Edit this entry  
06
La Villa Santo-Sospir

La Villa Santo-Sospir

1952
×
Read the review Edit this entry  
01
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cold Comfort Farm

Cold Comfort Farm

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry