RSS feed for Patrick
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
Edit this entry  
16
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
Edit this entry  
16
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Edit this entry  
16
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
16
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
16
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
Edit this entry  
16
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
Edit this entry  
12
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special

The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
Edit this entry  
08
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2020
×
Edit this entry  
19
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
16
Dog Star Man

Dog Star Man

1964
×
Edit this entry  
16
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
Edit this entry  
16
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Edit this entry  
16
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
13
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
07
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
31
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry