Sort by

Patrick has logged 293 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★½
Edit this entry  
30
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★
Edit this entry  
29
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
Dogma

Dogma

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
School Daze

School Daze

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry