Sort by

Patrick has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry