• Detour

    ★★★★

  • Christmas in Connecticut

    ★★★★

  • For Me and My Gal

    ★★★

  • The Pride of the Yankees

    ★★★

  • Holiday Inn

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Man Who Came to Dinner

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • The Little Foxes

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Meet John Doe

    ★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • Broadway Melody of 1940

    ★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • Pygmalion

    ★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★½

  • Lost Horizon

    ★★★½

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • 42nd Street

    ★★★½

  • Monkey Business

    ★★★

  • The Three Musketeers