Sort by

Patrick has logged 167 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Runon

Runon

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Synchronic

Synchronic

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry