Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World

Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

Kazuo Umezu's Horror Theater: Bug's House

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

The Boy Band Con: The Lou Pearlman Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
DumbLand

DumbLand

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cyclone Alley Ceramics

Cyclone Alley Ceramics

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Route 666

Route 666

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Education

Education

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Meatballs 4

Meatballs 4

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rip Van Winkle

Rip Van Winkle

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1986
×
★★
Edit this entry  
18
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Buddy Holly Story

The Buddy Holly Story

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★½
Edit this entry  
10
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Freeway II: Confessions of a Trickbaby

Freeway II: Confessions of a Trickbaby

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Stuart Saves His Family

Stuart Saves His Family

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Glitter Goddess of Sunset Strip

Glitter Goddess of Sunset Strip

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ogroff

Ogroff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midori

Midori

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry