Sort by

Patrick has logged 345 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pottersville

Pottersville

2017
×
Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dennis Rodman's Big Bang in PyongYang

Dennis Rodman's Big Bang in PyongYang

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
True Romance

True Romance

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Trancers

Trancers

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Legacy of Satan

Legacy of Satan

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ticks

Ticks

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doppelganger

Doppelganger

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Dying

The Art of Dying

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Favorite Season

My Favorite Season

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Peanut Butter Solution

The Peanut Butter Solution

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry