Sort by

Patrick has logged 392 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Damsel

Damsel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Horror Brunch

Horror Brunch

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Maîtresse

Maîtresse

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Apple

The Apple

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Garbanzo Gas

Garbanzo Gas

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Senso

Senso

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fist of the North Star

Fist of the North Star

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dreamaniac

Dreamaniac

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Golden Bird

The Golden Bird

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Satan's Storybook

Satan's Storybook

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1313: Haunted Frat

1313: Haunted Frat

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old Czech Legends

Old Czech Legends

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Moon Child

Moon Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Twisted Issues

Twisted Issues

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
She-Devils on Wheels

She-Devils on Wheels

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Broomstick

The Girl on the Broomstick

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry