Sort by

Patrick has logged 41 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Lisztomania

Lisztomania

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zëiram

Zëiram

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of Satan

The Killing of Satan

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Picture Mommy Dead

Picture Mommy Dead

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
1941

1941

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spielberg

Spielberg

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lionman

Lionman

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Long Island Cannibal Massacre

The Long Island Cannibal Massacre

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Violent Years

The Violent Years

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Modern Girls

Modern Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yokai Monsters: Along with Ghosts

Yokai Monsters: Along with Ghosts

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mission

The Mission

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
Edit this entry  
06
Carry on Pickpocket

Carry on Pickpocket

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Solarbabies

Solarbabies

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry