Patrick has logged 35 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Summer School

Summer School

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Houseguest

Houseguest

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Original Kings of Comedy

The Original Kings of Comedy

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Brain Smasher... A Love Story

Brain Smasher... A Love Story

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Singles

Singles

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
Read the review Edit this entry  
15
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trespass

Trespass

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry