• The Wizard of Oz

  • Modern Times

  • Mad Love

    ★★★★½

  • The Raven

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • L'Atalante

    ★★★★

  • Sons of the Desert

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Female

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Zero for Conduct

    ★★★½

  • Freaks

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • M

  • Dracula

    ★★★★½

  • The Bat Whispers

    ★★★★

  • The Cocoanuts

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

  • The Passion of Joan of Arc

  • Steamboat Bill, Jr.

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • The Unknown

    ★★★★★

  • Metropolis

  • The General

  • A Page of Madness

  • Seven Chances

  • Sherlock, Jr.

  • Häxan

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • DumbLand

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings Collection