Sort by

Patrick has logged 75 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
George Carlin: Back in Town

George Carlin: Back in Town

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shakespeare Retold: A Midsummer Night's Dream

Shakespeare Retold: A Midsummer Night's Dream

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Animal Farm

Animal Farm

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
George Carlin: Complaints & Grievances

George Carlin: Complaints & Grievances

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
George Carlin: You Are All Diseased

George Carlin: You Are All Diseased

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Deadly Adoption

A Deadly Adoption

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boiler Room

Boiler Room

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paul F. Tompkins: Driven to Drink

Paul F. Tompkins: Driven to Drink

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Robber

The Robber

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystery Team

Mystery Team

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
That Championship Season

That Championship Season

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Celtic Pride

Celtic Pride

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Thunderstruck

Thunderstruck

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Krippendorf's Tribe

Krippendorf's Tribe

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Man's Burden

Dead Man's Burden

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Race

Race

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry