RSS feed for PSchmitt
  • For a Few Dollars More

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

  • Repulsion

    ★★★★★

  • The Sound of Music

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Contempt

    ★★★★

  • The Haunting

  • Black Sabbath

    ★★★★

  • The Birds

  • High and Low

  • 8½

  • To Kill a Mockingbird

  • Lawrence of Arabia

  • The Manchurian Candidate

  • Lolita

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

  • Sanjuro

  • Breakfast at Tiffany's

  • The Hustler

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★½

  • Yojimbo

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Shoot the Piano Player

    ★★★★½

  • Black Sunday

    ★★★

  • Jigoku

  • Psycho

  • The Magnificent Seven

  • Breathless

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • The 400 Blows

  • Some Like It Hot

  • Rio Bravo

  • Sleeping Beauty

  • The Blob

  • Wild Strawberries

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Bob le Flambeur

    ★★★★½

  • The Killing

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

  • Lady and the Tramp

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★★

  • Bad Day at Black Rock

  • Rear Window

  • Dial M for Murder

  • Seven Samurai

  • Creature from the Black Lagoon

  • Tokyo Story

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Monsieur Hulot's Holiday

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

  • Umberto D.

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

  • La Ronde

    ★★★★

  • Rashomon

  • Destination Moon

  • Cinderella

  • Adam's Rib

  • White Heat

  • Bicycle Thieves

  • Rope

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre