Sort by

patrick has logged 217 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
She Said

She Said

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Beast

Beast

2022
×
★★
Edit this entry  
18
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Edit this entry  
20
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Terrifier

Terrifier

2016
×
Edit this entry  
30
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saw

Saw

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Slugs

Slugs

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry