Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read prior review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
04
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
Edit this entry