Sort by

pat has logged 238 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Conor McGregor: Notorious

Conor McGregor: Notorious

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Joe Rogan: Strange Times

Joe Rogan: Strange Times

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
25
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Edit this entry