RSS feed for pat
  • Police Story

    Police Story

    ★★★★

    It still blows my mind how dedicated Jackie Chan is to his craft. Seeing all the behind the scenes for every stunt he directs/choreographs proves he is a legend. Not to mention the hunk of a man he is here...

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    Let's start the decade with some HEAT.

    We need a Gigi/Jared/Jean-Ralphio (Parks & Recreation) spin-off.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Right from the get go it was hard to sit there and process everything as a million new (unexpected) things were happening. I managed to avoid so many spoilers, but it was what I feared most that did happen. The entire first half of the film felt like a blatant scrubbing of what I thought was one of the best entries in the franchise... it was distracting to say the least. I did have a good laugh at how Palp's uncontrollable…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    A winter wonderland; a joyous Christmas movie. Why have I put off watching this for so long?

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★

    How many nics is your shining bro

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    Truly regret not seeing this in September. I don't think I've seen love/marriage/divorce, etc so well articulated before. I also didn't expect to spend my Friday night sobbing at a laptop screen, but we out here.

  • Toy Story 3

    Toy Story 3

    ★★★★★

    Toy Story has such a way of making you feel homesick. We are Andy.

    Also Buzz en español is excelente

  • The Knight Before Christmas

    The Knight Before Christmas

    ★★

    Recycling a tweet but did Vanessa Hudgens sign a contract with Santa to do a film every year or something?

    Alas, this indeed gave me a chuckle

  • Waves

    Waves

    ★★★★

    The second half of the film was just the biggest breath of fresh air. As we carried the weight of the first half—hand in hand with it's characters—we also grieved with them and let go of our demons together. What a memorable film.

    Waves
    reminds us that love always wins.

  • Toy Story 2

    Toy Story 2

    ★★★★★

    Toy Story saved my life, I am eternally grateful

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★

    Came for Zara Larsson, stayed for the Christmas magic 🥺

    It's what it needed and wanted to be: a beautifully animated, heart-warming, Christmas-humble-pie of a film.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★★

    One thing that elevated my second ride through of Le Mans '66 was watching it with a crazy car enthusiast. Next to me was a little boy lost in time and space.

    Prior Review