Highest rated films

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★★

  • Jungle Cruise

    ★★★★

  • Ferry

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • The Mask

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 174 Films watched
  • 14.5 Average per month
  • 3.3 Average per week
Jan Dec
  • 17 Lists created
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 1

Diary Milestones

Cube 2: Hypercube

50th · Apr 3

The Forever Purge

100th · Aug 6

The Lord of the Rings: The Return of the King

150th · Dec 16

Last Film

A Perfect Enemy

Dec 31

Genres, countries & languages

Thriller
74 films
Horror
66 films
Action
60 films
Drama
53 films
Adventure
49 films
Sci Fi
38 films
Comedy
30 films
Fantasy
29 films
Crime
22 films
Family
19 films
USA
133 films
UK
23 films
Canada
19 films
Germany
14 films
France
14 films
Sweden
6 films
Denmark
5 films
New Zealand
5 films
Australia
4 films
Mexico
4 films
English
149 films
Spanish
4 films
Swedish
4 films
French
3 films
Danish
2 films
Italian
2 films
Norwegian
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film
Arabic
1 film
Fantasy
Average 3.41
Animation
Average 3.39
War
Average 3.25
Crime
Average 3.23
Romance
Average 3.21
Action
Average 3.20
Family
Average 3.16
Adventure
Average 3.14
Comedy
Average 3.03
Drama
Average 3.02
New Zealand
Average 4.10
UK
Average 3.20
USA
Average 3.00
Australia
Average 3.00
Canada
Average 2.84
France
Average 2.71
Mexico
Average 2.50
Germany
Average 2.43
Denmark
Average 2.40
Sweden
Average 2.33
English
Average 2.95
Spanish
Average 2.88
Swedish
Average 2.62

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 94

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Paul’s most liked review

Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

★★★½

Als liefhebber van Arnold Schwarzenegger kijk ik graag naar de actie/komedie waarin de spierbundel de rol van een undercoveragent speelt. Die in de huid van een kleuterleraar moet kruipen om een gevaarlijke crimineel in de kraag te kunnen vatten.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Cosmic Sin
Average weighted rating:

1.1

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Isolerad

Films Paul watched in 2021

  • A Perfect Enemy
  • Slice
  • Night of the Demons
  • Arrival
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • The Long Kiss Goodnight
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Love Actually
  • Gremlins
  • The Mask
  • Home Alone
  • The Matrix Resurrections
  • Black Swan
  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City
  • Chain Reaction
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Last Duel
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Willow Creek
  • Jingle All the Way
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Island of Death
  • Aniara
  • MO
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Two
  • The Jungle Book
  • The Dark Knight
  • Cassadaga
  • The Polar Express
  • Christmas with the Kranks
  • Death Becomes Her
  • Batman Begins
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • The Return of Jafar
  • Kindergarten Cop
  • The Green Mile
  • Aladdin
  • The Karate Kid
  • The Last Rite
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Manor
  • Intrusion
  • The Next Karate Kid
  • Victor Crowley
  • Feast
  • Paranormal Activity: Next of Kin
  • The Voyeurs
  • Breaking In
  • No One Gets Out Alive
  • The Karate Kid Part III
  • Seance
  • Halloween Kills
  • The Karate Kid Part II
  • Malignant
  • No Time to Die
  • Candyman
  • The Night House
  • The Addams Family 2
  • The Karate Kid
  • Wrong Turn 5: Bloodlines
  • Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
  • Aftermath
  • Wrong Turn 2: Dead End
  • Wrong Turn 3: Left for Dead
  • The Suicide Squad
  • The Forever Purge
  • Apollo 18
  • Space Jam: A New Legacy
  • Jungle Cruise
  • Chernobyl: Abyss
  • Veronica Guerin
  • Metro
  • Lethal Weapon 4
  • First Blood
  • Rambo: First Blood Part II
  • Bloomfield
  • Lethal Weapon 3
  • Lethal Weapon 2
  • The Power
  • Before the Fire
  • Cosmic Sin
  • Honeymoon
  • A Quiet Place Part II
  • Big Momma's House 2
  • Lethal Weapon
  • The Secrets We Keep
  • Voyagers
  • Good Neighbor
  • Let Her Out
  • Kickboxer
  • Awake
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Maximum Overdrive
  • Fear of Rain
  • Ferry
  • Antebellum
  • The Guardian Angel
  • The Seventh Day
  • 2067
  • Rose Plays Julie
  • Stowaway
  • Badland
  • Mortal Kombat
  • Naboer
  • Saint Maud
  • Mimic 2
  • Teenage Mutant Ninja Turtles III
  • Showgirls
  • Come True
  • Girl Slaves of Morgana Le Fay
  • King Kong
  • 13 Cameras
  • Summerland
  • Synchronic
  • Cube 2: Hypercube
  • Horizon Line
  • The Craft: Legacy
  • Wonder Woman 1984
  • Godzilla vs. Kong
  • The Call
  • Much Loved
  • The Room
  • The Nightingale
  • Possessor
  • Welcome to the Circle
  • Breeder
  • Prison
  • Batman: Soul of the Dragon
  • Roald Dahl's The Witches
  • Cannibal Ferox
  • Isolerad
  • Bang Gang (A Modern Love Story)
  • Maps to the Stars
  • Greenland
  • Crash
  • White Men Can't Jump
  • The Personal History of David Copperfield
  • Archenemy
  • Run! Bitch Run!
  • Black Past
  • VFW
  • The Babadook
  • Sightless
  • Star Trek: Insurrection
  • Cannibal Holocaust
  • Incendies
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • Call Girl
  • Battle in Heaven
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • It Hungers
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • The Idiots
  • Decadencia
  • Thinner
  • Unhinged
  • Skyfire
  • New Year, New You
  • Death to 2020
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Mutant Girls Squad
  • Border
  • Soul

World map

Highly rated films Paul is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more