RSS feed for Paul

Paul has logged 59 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
09
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
Edit this entry  
04
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
Edit this entry  
03
Boyhood

Boyhood

2014
×
Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Edit this entry  
15
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
26
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Bakery in Brooklyn

My Bakery in Brooklyn

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hampstead

Hampstead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
His Wedding Night

His Wedding Night

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
10
The Rough House

The Rough House

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry