Sort by

Páll Kristinn has logged 346 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
She Found Now

She Found Now

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
his love.

his love.

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Go West: A Lucky Luke Adventure

Go West: A Lucky Luke Adventure

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grandma Hófí

Grandma Hófí

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Agnes Joy

Agnes Joy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red State

Red State

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortdecai

Mortdecai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Eragon

Eragon

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lucky Luke: The Ballad of the Daltons

Lucky Luke: The Ballad of the Daltons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daisy Town

Daisy Town

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry