RSS feed for Paul

Paul has logged 46 entries for films during March 2009.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hell Is for Heroes

Hell Is for Heroes

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Centerfold Girls

The Centerfold Girls

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Santo vs. the Diabolical Hatchet

Santo vs. the Diabolical Hatchet

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bonnie's Kids

Bonnie's Kids

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Know Your Mushrooms

Know Your Mushrooms

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mansion of Evil

Mansion of Evil

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Streets

Streets

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shack Out on 101

Shack Out on 101

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Word Wars

Word Wars

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mask of the Ninja

Mask of the Ninja

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vengeance of the Vampire

Vengeance of the Vampire

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonderland

Wonderland

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pace That Thrills

The Pace That Thrills

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pieces

Pieces

1982
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Killing in Istanbul

Killing in Istanbul

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wild Ride

The Wild Ride

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Honeymoon

Nightmare Honeymoon

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Rousers

Rebel Rousers

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goldengirl

Goldengirl

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Pharaoh's Curse

Pharaoh's Curse

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Faces of Death

Faces of Death

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Edit this entry  
05
Sweet Jesus, Preacherman

Sweet Jesus, Preacherman

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goin' Coconuts

Goin' Coconuts

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Honeymoon in Bali

Honeymoon in Bali

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
Bang the Drum Slowly

Bang the Drum Slowly

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paint Your Wagon

Paint Your Wagon

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The World of Henry Orient

The World of Henry Orient

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Brides of Fu Manchu

The Brides of Fu Manchu

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry