2015

PaulDoherty PaulDoherty’s year in review

PaulDoherty’s highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Tenebre

    ★★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • Detention

    ★★★★½

  • Mean Girls

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Birdman

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

    ★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★

  • Batman

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Serial Mom

    ★★★★

  • Berberian Sound Studio

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 75 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Dark Knight

Jan 1

Most Watched

The Lego Movie

twice

The Dark Knight

twice

Whiplash

twice

Last Film

Beetlejuice

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
40 films
Horror
35 films
Drama
18 films
Mystery
17 films
Comedy
16 films
Action
13 films
Crime
11 films
Sci Fi
9 films
Fantasy
7 films
Adventure
7 films
USA
58 films
UK
20 films
Canada
7 films
Italy
6 films
Spain
2 films
France
2 films
Germany
2 films
Israel
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
English
72 films
Italian
6 films
French
5 films
German
5 films
Spanish
4 films
Japanese
2 films
Chinese
2 films
Cantonese
2 films
Vietnamese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew

PaulDoherty’s most liked review

The Editor

★★½

So conflicted with this one. It just doesn't work as a comedy film as it's simply not funny enough. It doesn't really go for a parody of the giallo genre as such, seems to be more concerned with re-doing iconic or famous scenes from particular films (the New York Ripper…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Age Of Kill
Average weighted rating:

2.6

Films watched in 2015

  • Beetlejuice
  • Kingsman: The Secret Service
  • Tenebre
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Hellraiser
  • Batman Returns
  • Batman
  • The Lego Movie
  • Yellow
  • Nightmare City
  • The Visit
  • Legend
  • Fantastic Four
  • The Editor
  • Curse of Chucky
  • Terminator Genisys
  • Pet Sematary II
  • The Equalizer
  • Brainscan
  • The Amazing Spider-Man 2
  • A Million Ways to Die in the West
  • Serial Mom
  • Thinner
  • Freddy vs. Jason
  • The Inbetweeners 2
  • The Inbetweeners Movie
  • Knock Knock
  • Age Of Kill
  • Wayne's World 2
  • Domestic Disturbance
  • Kill for Me
  • My Life Directed by Nicolas Winding Refn
  • Hit and Run
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • Berberian Sound Studio
  • Avengers: Age of Ultron
  • Wayne's World
  • Aliens
  • After School Massacre
  • Panic Button
  • The Dark Knight
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • The Duke of Burgundy
  • It Follows
  • ABCs of Death 2
  • Jason X
  • The Cat and the Canary
  • Detention
  • Mean Girls
  • Deep Red
  • Before I Go to Sleep
  • Whiplash
  • Manhunter
  • The Dorm
  • Red Dragon
  • Honeymoon
  • 24 Exposures
  • Open House
  • Dream House
  • Cube
  • Whiplash
  • Frank
  • Preservation
  • Coherence
  • Dressed to Kill
  • Locke
  • Giallo
  • Birdman
  • The Lego Movie
  • A Horrible Way to Die
  • The Guest
  • House at the End of the Street
  • Alice Sweet Alice
  • The Dark Knight

Highly rated films PaulDoherty missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • Room
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more