Sort by

Paul has logged 146 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dolores

Dolores

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Two Women

Two Women

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vivacious Lady

Vivacious Lady

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Moonshine

The Moonshine

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Emma

Emma

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Strange Ones

The Strange Ones

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry