Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • See You Yesterday

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Searching

    ★★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • Spartacus

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 338 Films watched
  • 28.2 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

At the Earth's Core

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

3 times

Spartacus

twice

Anna and the Apocalypse

twice

Captain Marvel

twice

Last Film

Avengers: Endgame

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
138 films
Action
119 films
Thriller
119 films
Sci Fi
98 films
Adventure
92 films
Comedy
65 films
Fantasy
56 films
Horror
49 films
Crime
48 films
Mystery
45 films
USA
269 films
UK
79 films
Canada
25 films
Japan
15 films
France
15 films
Germany
12 films
Australia
11 films
Italy
7 films
China
6 films
Sweden
4 films
English
323 films
French
30 films
Spanish
26 films
German
20 films
Russian
20 films
Italian
19 films
Japanese
16 films
Chinese
6 films
Portuguese
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

It Ain't Easy

Films Paul watched in 2019

  • Avengers: Endgame
  • Dolemite Is My Name
  • Breakfast at Tiffany's
  • Fast Color
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • A Fistful of Dollars
  • I Lost My Body
  • Spartacus
  • The Guest
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Barbarella
  • When Harry Met Sally...
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Warlords of Atlantis
  • Crimson Peak
  • Anna and the Apocalypse
  • See You Yesterday
  • Warcraft
  • Jason and the Argonauts
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • MacGruber
  • Rocketman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Ben-Hur
  • The Lord of the Rings
  • The NeverEnding Story
  • Valley of the Dolls
  • Beast
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Angel Heart
  • The Faculty
  • Babe: Pig in the City
  • Stalag 17
  • Moulin Rouge
  • Michael Clayton
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Flowers in the Attic
  • The Grapes of Wrath
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Knives Out
  • The Mask of Zorro
  • Solo: A Star Wars Story
  • RoboCop
  • Child's Play
  • Desperately Seeking Susan
  • Ice Station Zebra
  • Warlock
  • Spider-Man: Far from Home
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Hellraiser
  • Videoman
  • No Orchids for Miss Blandish
  • Casino Royale
  • Arctic
  • The Departed
  • The Good Liar
  • Aniara
  • The Narrow Margin
  • Klute
  • The Frighteners
  • The Phantom of the Opera
  • An American Werewolf in London
  • The Woman in the Window
  • Dragonwyck
  • Phantom of the Paradise
  • Room at the Top
  • Nightbreed
  • Beetlejuice
  • Halloween
  • The Crow: Salvation
  • Thor: Ragnarok
  • Ad Astra
  • Judy
  • Cult of Chucky
  • The Rocketeer
  • Curse of Chucky
  • Jennifer's Body
  • The Cabin in the Woods
  • Seed of Chucky
  • It Ain't Easy
  • Southern Comfort
  • Bride of Chucky
  • The Witches of Eastwick
  • The 6th Day
  • The Running Man
  • Practical Magic
  • Child's Play 3
  • The Reckless Moment
  • Child's Play 2
  • The Prestige
  • Def-Con 4
  • Child's Play
  • This Is It
  • Donnie Darko
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Reservation Road
  • The Sender
  • End of Days
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Calendar
  • Fearless
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Copycat
  • Border
  • The World Is Not Enough
  • Next of Kin
  • Out of Blue
  • A Scanner Darkly
  • Broken Arrow
  • Dante 01
  • High Life
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Mystery Men
  • Star Trek: Nemesis
  • Phantom Lady
  • Another 48 Hrs.
  • The Big Lebowski
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Flintstones
  • Batman & Robin
  • Godzilla
  • The Long Riders
  • Avengers: Endgame
  • Alita: Battle Angel
  • Jurassic Park
  • Somewhere
  • Batman Forever
  • Sliver
  • Hellboy
  • True Grit
  • Do the Right Thing
  • Terminator Genisys
  • Magic Mike
  • Mermaids
  • Speed
  • The Running Man
  • Grosse Pointe Blank
  • Miller's Crossing
  • Double Indemnity
  • Ash Is Purest White
  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine
  • Dangerous Game
  • 48 Hrs.
  • The Raggedy Rawney
  • Lupin the Third: The Mystery of Mamo
  • War for the Planet of the Apes
  • The Adjuster
  • The Meg
  • Solaris
  • Destroyer
  • Solis
  • Us
  • The Strange Ones
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Osiris Child
  • Mega Time Squad
  • Demonlover
  • Wildlife
  • Road House
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • Bellman and True
  • Infini
  • Captain Marvel
  • The Big Clock
  • The Manchurian Candidate
  • Odd Thomas
  • Hard Times
  • Total Recall
  • The Driver
  • Goldfinger
  • Dark Phoenix
  • Hail, Caesar!
  • Track 29
  • Logan
  • In Fabric
  • Never Say Never Again
  • Europa
  • Evolution
  • Multiplicity
  • Prospect
  • Invasion of the Body Snatchers
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Night of the Generals
  • First Man
  • The Rider
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bound
  • In the Aftermath
  • The Last Boy Scout
  • Family Viewing
  • Dr. No
  • The China Syndrome
  • D.A.R.Y.L.
  • K-19: The Widowmaker
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Princess Mononoke
  • Dark Star
  • The Getaway
  • Asher
  • Andre the Giant
  • Thunderbolt and Lightfoot

See all 338

World Map

Highly rated films Paul is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Little Women
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more