Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deep Water

Deep Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pam & Tommy

Pam & Tommy

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hell Baby

Hell Baby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wraith

The Wraith

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Water

Dark Water

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
Terrified

Terrified

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night School

Night School

1981
×
½
Read the review Edit this entry