RSS feed for Paul

Paul has logged 46 entries for films released in the 1940s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
Read prior review Edit this entry  
09
White Heat

White Heat

1949
×
Read prior review Edit this entry  
14
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
Read prior review Edit this entry  
07
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Edit this entry  
20
Laura

Laura

1944
×
Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
04
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
28
Key Largo

Key Largo

1948
×
Edit this entry  
11
Whirlpool

Whirlpool

1949
×
Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Edit this entry  
05
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
Edit this entry  
06
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
Edit this entry  
08
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
Edit this entry  
01
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
Edit this entry  
12
The Naked City

The Naked City

1948
×
Read the review Edit this entry  
06
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
Read the review Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
Read the review Edit this entry  
18
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
14
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
Edit this entry  
25
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
Read the review Edit this entry  
23
Paisan

Paisan

1946
×
Read the review Edit this entry  
07
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
Read the review Edit this entry  
02
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
10
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Henry V

Henry V

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Edit this entry