Sort by

Paul has logged 426 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blanche

Blanche

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Payback

Payback

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shane

Shane

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Inside: 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

Inside: 'Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry