Paul has logged 46 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Speed

Speed

1994
×
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Harakiri

Harakiri

1962
×
Read the review Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
Read the review Edit this entry  
22
Clint Eastwood: Out of the Shadows

Clint Eastwood: Out of the Shadows

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
Read the review Edit this entry  
22
The Interview

The Interview

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
The American President

The American President

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
Read the review Edit this entry  
18
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry