RSS feed for Paul
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Stand Alone Together

We Stand Alone Together

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hands Over the City

Hands Over the City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Henry V

Henry V

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
White Dog

White Dog

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Obsession

Obsession

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bronson

Bronson

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Our Children

Our Children

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry