RSS feed for Paul

Paul has logged 46 entries for films rated ★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

No Fighting in the War Room Or: Dr Strangelove and the Nuclear Threat

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Inside: 'Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

Inside: 'Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Departures

Departures

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deranged

Deranged

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loving Memory

Loving Memory

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gozu

Gozu

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Smoke

Smoke

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry