Sort by

🌘𝑀𝒶𝓇𝓀 has logged 435 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
½
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★½
Edit this entry  
17
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
Illusions

Illusions

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Enemy

Enemy

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
07
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★½
Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Malaria

Malaria

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lipsett Diaries

Lipsett Diaries

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Free Fall

Free Fall

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★½
Edit this entry  
20
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
★★½
Edit this entry  
18
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Acid Rain

Acid Rain

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Edit this entry