Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Derek Abbott

Derek Abbott

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Derek
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Derek’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Deadly Outbreak

    Deadly Outbreak 1996

    ★★★½ Watched by Derek Abbott 05 Jul 2022

    (Viewing Format: Tubi Streaming, 1.78:1 HD)

  • Nightbreed

    Nightbreed 1990

    ★★★★ Rewatched by Derek Abbott 04 Jul 2022

    (Viewing Format: Shudder Streaming, 1.78:1 HD)

    The Last Drive-in with Joe-Bob Briggs

  • Miami Connection

    Miami Connection 1987

    ★★★★ Rewatched by Derek Abbott 04 Jul 2022

    (Viewing Format: 2022 4K UHD, 1.85:1 HD)

  • Jaws

    Jaws 1975

    ★★★★★ Rewatched by Derek Abbott 04 Jul 2022

    (Viewing Format: 2020 4K UHD, 2.35:1 HD)

  • True Romance

    True Romance 1993

    ★★½ Rewatched by Derek Abbott 04 Jul 2022

    (Viewing Format: 2022 4K UHD, 2.4:1 HD)

    I really do not understand the appeal of this movie. It feels like they spent 50 million dollars filming a script that Quentin Tarantino wrote for practice as a 13-year old. This shit is almost hackier than garbage from the wave of late 90s QT clones like 2 Days in the Valley, Very Bad Things and Suicide Kings. The only thing that remotely saves this boring, hopelessly cheesy ode to “Badlands” and big…

  • I Know What You Did Last Summer

    I Know What You Did Last Summer 1997

    ★★★½ Rewatched by Derek Abbott 03 Jul 2022

    (Viewing Format: 2020 Blu-ray, 2.35:1 HD)

  • The Haunting

    The Haunting 1963

    ★★★★★ Rewatched by Derek Abbott 03 Jul 2022

    (Viewing Format: 35mm Film, 2.35:1, Museum of Modern Art: Theater 1)

  • The Sword and the Dragon

    The Sword and the Dragon 1956

    ★★★★ Watched by Derek Abbott 03 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    (Viewing Format: 2022 Blu-ray, 2.35:1 HD)

  • Beavis and Butt-Head Do America

    Beavis and Butt-Head Do America 1996

    ★★★★ Rewatched by Derek Abbott 03 Jul 2022

    (Viewing Format: Paramount+ Streaming, 1.78:1 HD)

  • Lightyear

    Lightyear 2022

    ★★★ Watched by Derek Abbott 02 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    (Viewing Format: DCP, 2.39:1, AMC Loews 34th Street 14: Auditorium 5)

  • Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Belant + John Early

    Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Belant + John Early 2022

    ★★★ Watched by Derek Abbott 02 Jul 2022

    (Viewing Format: Peacock Streaming, 1.78:1 HD)

  • Union Pacific

    Union Pacific 1939

    ★★★ Watched by Derek Abbott 02 Jul 2022

    (Viewing Format: 2021 Blu-ray, 1.37:1 HD)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 375

Review Tags

183
  • blu-ray
  • theater
  • amazon
  • dcp
  • film
  • 35mm
  • netflix
  • 2016 challenge
  • dvd
  • 2020 annual scare-a-thon
  • shudder
  • hbogo
  • alamo drafthouse downtown brooklyn
  • criterion channel
  • museum of the moving image
  • joe bob briggs
  • lastdrivein
  • disney+
  • q&a
  • 2021 annual october scare-a-thon
  • hulu
  • hbomax
  • youtube
  • metrograph
  • 2017 annual october scare-a-thon
  • starzplay
  • 2018 annual october scare-a-thon
  • anthology film archives
  • watch tcm
  • vhs
  • amc loews lincoln square 13
  • metv
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro