Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Match Point

Match Point

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isolation

Isolation

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
The Deep House

The Deep House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
Beach Week

Beach Week

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Earn $20K EVERY MONTH by being your own boss

Earn $20K EVERY MONTH by being your own boss

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Horror in the High Desert

Horror in the High Desert

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★½
Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry