Sort by

Paul has logged 61 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night School

Night School

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Killing American Style

Killing American Style

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kandisha

Kandisha

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loki

Loki

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sleepless Unrest

The Sleepless Unrest

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Horror of Party Beach

The Horror of Party Beach

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Berserker

Berserker

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Image of the Beast

Image of the Beast

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Distant Thunder

A Distant Thunder

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Thief in the Night

A Thief in the Night

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
17
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rush Week

Rush Week

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eliminators

Eliminators

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dream City

Dream City

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Repo Chick

Repo Chick

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mimic

The Mimic

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Another Flip for Dominick

Another Flip for Dominick

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gwen, or the Book of Sand

Gwen, or the Book of Sand

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Count

Body Count

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mouse on the Moon

The Mouse on the Moon

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mom and Dad Save the World

Mom and Dad Save the World

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightwing

Nightwing

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wind

The Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Flipside of Dominick Hide

The Flipside of Dominick Hide

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silent Rage

Silent Rage

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry