Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hancock

Hancock

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Yes Man

Yes Man

2008
×
Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basically

Basically

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry