• Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★

    Yes, I did watch this for the second time this week. After watching it a second time I will say I don’t like the ending as much, it was a very big tone shift that the viewer is just kind of thrown into without explanation.

    Still laughed my ass off at how fucking absurd this movie is though, definitely recommend if you’re looking for some lighthearted existentialism.

  • Ma

    Ma

    ★½

    Things Ma and Nightmare on Elm Street (1984) have in common:
    * rebellious teens 
    * a weirdly pedophilic villain
    * a person dying in their bed

    Things Ma didn’t have:
    * Johnny Depp in a crop top ://

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★

    This was ALL over the place jesus christ. Not just the storyline though, the inconsistent editing and camera styles were honestly pretty distracting to watch.

    The whole MAGA character arch felt pretty unnecessary to me as well, it felt like it was just thrown in there for the wow factor honestly. I know his character was used for much of the conflict in Da 5 Bloods, but it felt so forced to have him be the odd one out. The…

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★½

    Not being a super big fan of westerns, I'm glad that this was able to make the genre more palatable. Call me basic, but I love Tarantino's charismatic style of killing, it's so much damn fun.

    The writing in this was so good, really enjoyed how things came full circle for everyone. There were so many comedic moments as well that I truly laughed out loud.

    They said the n-word way too many times though. Tarantino was filling some sort of void when he wrote this one.

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★½

    I’ve wanted to watch this since I heard about it when it was about come out because the concept was so absurd. I can now confirm that the concept is in fact absurd, but in the best way.

    Swiss Army Man was so much fun to watch, I can’t help but wonder how this idea got approved but I’m so glad it did. The film touched on so many heavy topics, but the comedic aspects of the film made it very…

  • Run

    Run

    ★★½

    I honestly don'y have much else to say about this other than it was entertaining? Had a couple of exciting twists and turns in the plot, but it felt very formulaic. Could also be rather cheesy at times.

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★½

    You see, they made Harry's character so unlikable that I honestly didn't even want them to get together. Sally is so gorgeous, talented, and smart and deserves better than to hear Harry's misogynistic jokes for the rest of her life.

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★★

    This was so much damn fun to watch. Enjoyed the character arches for both Thelma and Louise and how their personalities grow and change throughout.

    This was highkey anti-men as hell (and lowkey anti-cop) and I love it so much more for that. Also, oh my god Brad Pitt is so... you know lemme stop.

    The last 30 minutes was some of the most fun I've had watching a movie, gave me a similar feeling as I watched Baby Driver (2017).

  • Possessor

    Possessor

    ★★★½

    I was super excited to watch this, but I feel like it was lacking something for me. Nothing really wowed me and it could be a bit predictable at times, but I enjoyed the concept overall. I enjoyed the way the ending was written and how it played out.

    I liked the cinematography, in particular how the scenes of distortion were shot and edited. The colors were also quite nice and high contrast was used to create ominous silhouettes that…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    This is the film from 2020 that I was looking forward to watching the most and it truly blew me away. Riz Ahmed, not being deaf himself, gave such a believable performance in his role as Ruben Stone. I’m very hopeful he will get some recognition this awards season. 

    Sound of Metal does such an incredible job at placing you in the minds of its characters. You can’t help but try and figure out what is going on in Stone’s…

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★½

    Not sure if it is "correct" to criticize a film based on a true story for being predictable, but this was very predictable. Without Hugh Jackman's performance, I don't think I would have enjoyed watching this to be quite honest. The storyline felt rather spotty and like it jumped around without explaining things at times which was rather annoying.

    I didn't hate the film, but if you're looking for an exposé of malpractice within the real world I would point you in the direction of Spotlight (2015), as I feel it was much more captivating than this.

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★½

    After watching I'm Thinking of Ending Things (2020), I was unsure that I would leave a viewing experience again with that feeling of utter confusion and existential dread, but leave it to Charlie Kaufman to do just that, again. Kaufman's dialogue is so incredibly disorienting and elaborate some might feel as though it is overly ambitious or just plain annoying (which honestly, totally valid opinion). But deciphering what the literal fuck is going on is half the fun of watching…