payton has written 26 reviews for films during 2021.

  • Now You See Me 2

    Now You See Me 2

    ★★

    Upset they didn't name this "Now You Don't."

    I watched this last night and honestly could not tell you a single thing that happened. Although the cast was impressive, the combination of a surface level plot and cheesy dialogue made me lose interest pretty fast.

  • Adaptation.

    Adaptation.

    ★★★★½

    This is the most Charlie Kaufman thing Charlie Kaufman has done.

    I feel like this is one of those movies you need to watch at least twice to even understand slightly what is going on. I so badly want to read articles to try and pick through the scattered storyline and chaotic dialogue, but honestly, I enjoy the fact that I am still a little lost.

    3 Word Review:
    Bizarre, tragic, hypnotic.

  • mother!

    mother!

    ★★★★½

    Can't wait until I have dementia so I can re-experience the anger I had watching this for the first time because holy shit... Darren Aronofsky is so good at disorienting his audience I love it

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★

    The pacing was a little slow at times but I enjoyed how disorienting this was. Also, I just know Ari Aster deepthroats tf out of this movie.

    P.S. This poster is so fucking cool???

  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands

    ★★★★★

    that one horny ass lady: i felt that

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    if anyone ever talked to me the way fletcher did i would simply pop the fuck off on him

  • Misery

    Misery

    ★★★★

    this was entertaining but why does james caan play the same character in every movie

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★½

    this honestly didn’t do much for me but neve campbell’s haircut did

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★

    Yes, I did watch this for the second time this week. After watching it a second time I will say I don’t like the ending as much, it was a very big tone shift that the viewer is just kind of thrown into without explanation.

    Still laughed my ass off at how fucking absurd this movie is though, definitely recommend if you’re looking for some lighthearted existentialism.

  • Ma

    Ma

    ★½

    Things Ma and Nightmare on Elm Street (1984) have in common:
    * rebellious teens 
    * a weirdly pedophilic villain
    * a person dying in their bed

    Things Ma didn’t have:
    * Johnny Depp in a crop top ://

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★

    This was ALL over the place jesus christ. Not just the storyline though, the inconsistent editing and camera styles were honestly pretty distracting to watch.

    The whole MAGA character arch felt pretty unnecessary to me as well, it felt like it was just thrown in there for the wow factor honestly. I know his character was used for much of the conflict in Da 5 Bloods, but it felt so forced to have him be the odd one out. The…

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★½

    Not being a super big fan of westerns, I'm glad that this was able to make the genre more palatable. Call me basic, but I love Tarantino's charismatic style of killing, it's so much damn fun.

    The writing in this was so good, really enjoyed how things came full circle for everyone. There were so many comedic moments as well that I truly laughed out loud.

    They said the n-word way too many times though. Tarantino was filling some sort of void when he wrote this one.