payton has written 11 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Adaptation.

    Adaptation.

    ★★★★½

    This is the most Charlie Kaufman thing Charlie Kaufman has done.

    I feel like this is one of those movies you need to watch at least twice to even understand slightly what is going on. I so badly want to read articles to try and pick through the scattered storyline and chaotic dialogue, but honestly, I enjoy the fact that I am still a little lost.

    3 Word Review:
    Bizarre, tragic, hypnotic.

  • mother!

    mother!

    ★★★★½

    Can't wait until I have dementia so I can re-experience the anger I had watching this for the first time because holy shit... Darren Aronofsky is so good at disorienting his audience I love it

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    if anyone ever talked to me the way fletcher did i would simply pop the fuck off on him

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★½

    Not being a super big fan of westerns, I'm glad that this was able to make the genre more palatable. Call me basic, but I love Tarantino's charismatic style of killing, it's so much damn fun.

    The writing in this was so good, really enjoyed how things came full circle for everyone. There were so many comedic moments as well that I truly laughed out loud.

    They said the n-word way too many times though. Tarantino was filling some sort of void when he wrote this one.

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★½

    I’ve wanted to watch this since I heard about it when it was about come out because the concept was so absurd. I can now confirm that the concept is in fact absurd, but in the best way.

    Swiss Army Man was so much fun to watch, I can’t help but wonder how this idea got approved but I’m so glad it did. The film touched on so many heavy topics, but the comedic aspects of the film made it very…

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★½

    After watching I'm Thinking of Ending Things (2020), I was unsure that I would leave a viewing experience again with that feeling of utter confusion and existential dread, but leave it to Charlie Kaufman to do just that, again. Kaufman's dialogue is so incredibly disorienting and elaborate some might feel as though it is overly ambitious or just plain annoying (which honestly, totally valid opinion). But deciphering what the literal fuck is going on is half the fun of watching…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

    if i swooned over johnny depp the entire time no i didn’t❤️ (also this was so much better than i remember??)

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    1917 went above and beyond to avoid falling into the generic "cash grab" category that many war movies find themselves in. With regards to visuals, there were many moments where I was left questioning how exactly they even managed to get some of the shots they did. Roger Deakins is nothing short of a master in his craft, everything he touches is sure to be visually appealing on screen.

    At the height of the climax I was brought to tears…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    This movie is what it feels like when you watch a movie and keeping nodding off every few minutes and when you wake up you tell yourself, "I wasn't asleep, I know what's going on" (even though you really don't have a clue what is going on). Thing is, I watched this movie completely lucid and still was incredibly disoriented from it.

    I almost wish I could have watched what my face looked like while watching this, as I feel…

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★½

    I made the mistake of taking an edible when I started this movie. As it was hitting me harder and harder, Robert De Niro's character, Travis Bickle, began spiraling further and further out of touch from reality. It really had me analyzing every aspect of De Niro's performance, from his exuberant, yet deranged body language to his manipulative dialogue, I was all in. 

    I loved how dark and mysterious the entire film was, lending to the way that Travis Bickle…

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    I really just want to know how neither of them got an Oscar nomination...