payton has written 12 reviews for films rated ★★★★ .

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★

    The pacing was a little slow at times but I enjoyed how disorienting this was. Also, I just know Ari Aster deepthroats tf out of this movie.

    P.S. This poster is so fucking cool???

  • Misery

    Misery

    ★★★★

    this was entertaining but why does james caan play the same character in every movie

  • Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★

    Yes, I did watch this for the second time this week. After watching it a second time I will say I don’t like the ending as much, it was a very big tone shift that the viewer is just kind of thrown into without explanation.

    Still laughed my ass off at how fucking absurd this movie is though, definitely recommend if you’re looking for some lighthearted existentialism.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★

    Nocturnal Animals doesn’t just grab your attention, it demands it. The bizarre and quirky opening to the film set the tone perfectly for how disorienting everything that happens on screen for the next two hours will be. 

    This film made me very anxious at various parts throughout, especially the opening driving scene on the highway. The element of uncertainty paired with them being in the isolated wasteland that is West Texas (which I can vouch for the film, there is…

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★

    Second Taika Waititi film I've watched this week and I have to say I really enjoy his directing style. His films have such a charismatic tone to them it creates very human feeling characters.

    Having not seen the second Thor movie (honestly wasn't a huge fan of the first Thor so I never got around to it) I am glad I wasn't too lost on the overall storyline. I am definitely glad that this installation was able to do Thor's…

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★

    Anything that could have gone wrong for the characters, did. This was very slow-burn but the climactic moments were so intense that you’re almost thankful for the mundane moments. The plot was honestly very dark but the characters were so nonchalant about everything going on, which I thought was both disorienting and horrifying. Maybe much is to be said about how desensitized we are to violence. 

    I loved how much this movie used leading lines in their framing. I have…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    I've been in a pretty depressive period of my life the past few months and somehow went that entire time without watching any movies at all. Anyway, I finally broke the cycle and watched Jojo Rabbit and I am so glad that I did.

    Even just reading the general idea of the movie I was struck with the thought of, "was this really a good idea to make??". Which honestly, is a pretty reasonable response given the subject matter. My…

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    I realized I have not seen much of Robert Pattinson's work other than the first Twilight (that was really enough for me from that series) so I decided to watch this one. I saw it was A24 and honestly that was all I needed to be convinced.

    Pattinson's acting was phenomenal, somehow he managed to be the protagonist and antagonist at the same time. The entire film created such a convincing "on the run" story, making the viewer unsure what…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    I went into this one skeptical of the positive reviews that I had heard from friends. Thankfully I can say that I agree with the positive reviews, it was a good movie. The Invisible Man combined so many different sub-genres within "horror," it is almost hard to pin it as just one. Somehow it managed to be a psychological thriller, slasher, and a paranormal/supernatural film at the same time.

    I especially loved how the entire film spoke on the ongoing…

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    Just finished watching this after watching it here and there over the span of 3 days. I think it took me so long to actually sit down and finish it because the subject matter was so hard for me to watch at times. It felt a little one-toned, but I think that actually worked in the favor for the message throughout.

    The cinematography was incredible and the lighting felt so intimate and real. So real at times that, as a…

  • Selma

    Selma

    ★★★★

    Blows my mind how the public education system has been altered to paint MLK as an all nonviolent leader to fit the narrative that it is the only to create real change. Was almost refreshing to be able to see MLK outside of his "I have a Dream" persona that was so focused upon throughout my years in public school. It was also very interesting to see MLK interact with his inner circle throughout the movie, as well as how…

  • The Neighbors' Window

    The Neighbors' Window

    ★★★★

    it’s like a less intrusive version of the truman show