Patrick has logged 66 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unfriended

Unfriended

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tony Manero

Tony Manero

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Untold: Crimes & Penalties

Untold: Crimes & Penalties

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry