Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sphere

Sphere

1998
×
★★½
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Edit this entry  
30
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Species

Species

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Edit this entry  
02
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Junior

Junior

1994
×
Edit this entry  
18
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★½
Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Gossip

Gossip

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Net

The Net

1995
×
★★
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Speed

Speed

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Edit this entry