RSS feed for Paulo

Paulo has logged 120 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
Edit this entry  
27
Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Edit this entry  
09
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Flatliners

Flatliners

2017
×
Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★½
Edit this entry  
26
The Void

The Void

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★
Edit this entry  
13
Una

Una

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Edit this entry  
02
D-Tox

D-Tox

2002
×
★½
Edit this entry  
01
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry