Sort by

pcdevitt has logged 732 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Notre Musique

Notre Musique

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Burning Mountains That Spew Flame

Burning Mountains That Spew Flame

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub ?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub ?

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
From Nine to Nine

From Nine to Nine

2016
×
Edit this entry  
28
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★
Edit this entry  
27
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Objective, Burma!

Objective, Burma!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Live by Night

Live by Night

2016
×
½
Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
As Without So Within

As Without So Within

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★
Edit this entry  
20
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Christmas Card

The Christmas Card

2006
×
★½
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Clean

Clean

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Genealogies of a Crime

Genealogies of a Crime

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Golden Boat

The Golden Boat

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Territory

The Territory

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dialogues of the Exiles

Dialogues of the Exiles

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Sad Tigers

Three Sad Tigers

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
Time Regained

Time Regained

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Christopher Columbus, The Enigma

Christopher Columbus, The Enigma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Word and Utopia

Word and Utopia

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry