Sort by

pcdevitt has logged 50 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Noroît

Noroît

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★½
Edit this entry  
29
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★
Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Secret Defense

Secret Defense

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Nos Amours

A Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brigands, Chapter VII

Brigands, Chapter VII

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Kati with an I

Kati with an I

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dheepan

Dheepan

2015
×
½
Edit this entry  
15
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Out 1: Spectre

Out 1: Spectre

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Innocence

Innocence

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★½
Edit this entry  
10
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
09
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★
Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Cop

Cop

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★
Edit this entry