Sort by

Patrick Devitt has logged 35 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★½
Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Edit this entry  
25
Canal Zone

Canal Zone

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Rock'n Roll

Rock'n Roll

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Juvenile Court

Juvenile Court

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
16
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★½
Edit this entry  
14
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
i hate myself :)

i hate myself :)

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Bad at Dancing

Bad at Dancing

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wanda

Wanda

1970
×
★★
Edit this entry  
13
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★½
Edit this entry  
12
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
Abel Ferrara: Not Guilty

Abel Ferrara: Not Guilty

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Win It All

Win It All

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Girl Is a Gun

A Girl Is a Gun

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spiral Jetty

Spiral Jetty

2017
×
★★★½
Edit this entry