Sort by

Peter has logged 529 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry