Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
New York: A Documentary Film

New York: A Documentary Film

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Civil War

The Civil War

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The War

The War

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Triangle

Triangle

2009
×
★★
Edit this entry  
03
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry