Sort by

Pedro has logged 302 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbie in A Christmas Carol

Barbie in A Christmas Carol

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Superhost

Superhost

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry