Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
22
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Edit this entry